بازمانده تایبادی

بازمانده تایبادییک کرسی مجلس برای جمعیت ۴۰۰ هزار نفری حوزه انتخابیه تایباد، تربت جام، صالح آباد و باخرز

بیش از ۴۰۰هزار نفر جمعیت و ۱۴ هزار و ۵۰۰ کیلومتر وسعت حوزه انتخابیه تایباد، تربت جام، صالح آباد، باخرز با یک کرسی در مجلس شورای اسلامی توزیعی عادلانه نیست.

به گزارش تایبادخبر، این حوزه انتخابیه دارای ۴۰۰ هزار نفر جمعیت و ۱۴ هزار و ۵۰۰ کیلومتر وسعت و ۲۵۰کیلومتر مرز مشترک با قومیت های مختلف و تلفیق مذهبی و جزء مناطق محروم و مرزی می باشد. حداقل درخواست اهالی شهرستانهای منطقه مرزی افزایش تعدد نماینده درمجلس شورای اسلامی می باشد.

شاخصهای که در اصل ۶۴ قانون اساسی آمده است که به عده نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از هر ده سال، با در نظر گرفتن عوامل انسانی، سیاسی، جغرافیایی و نظایر آنها حداکثر بیست نفر نماینده می‌تواند اضافه شود که متاسفانه به رغم پیگیری نماینده فعلی حوزه انتخابیه هنوز این مشکل حل نشده است، لذا بدلیل اینکه این خواسته عمومی مردم شهرستانهای فوق می باشد به دلایل و ضرورت افزایش کرسی برای حوزه انتخابیه به صورت مختصر اشاره می کنیم تا ان شاءلله در دوره بعد باتوجه به لایحه دولت مبنی بر افزایش تعداد کرسی های این حوزه انتخابیه از یک کرسی به دوکرسی؛ هم منتخب مردم بتواند بهتر به حوزه انتخابیه سرکشی و رسیدگی نماید و هم در رفع محرومیت این منطقه مرزی تحولی صورت گیرد.

براساس اطلاعات موجود دولت دهم، بر اساس لایحه افزایش تعداد نمایندگان، تعداد حوزه‌های انتخابیه از ۲۰۷ به ۲۲۳ پیشنهاد شده بود که به موجب این لایحه تعداد نمایندگان از ۲۹۰ به ۳۱۰ نفر افزایش پیداکند.

شنیده ها حاکی از آن است از ۲ سال قبل توسط نماینده فعلی حوزه انتخابیه این منطقه مکاتباتی را با آقای رئیس جمهور، وزیر کشور و استاندار وقت استان خراسان رضوی داشته که در این مکاتبات دلایل قابل توجهی و کارشناسی جهت افزایش یک کرسی این منطقه به دو کرسی ارائه شده است و بنا به تحقیقات انجام شده، ۳۶ حوزه انتخابی کشور زیر ۱۴۶ هزار نفر می باشد و برخی از این حوزه ها جمعیت بسیار پایین تری دارند.

لایحه وزارت کشور توسط دولت وقت به مجلس ارائه شد. متاسفانه برای خراسان رضوی فقط یک نماینده پیش بینی شده بود و آن هم برای مشهد در نظر گرفتند که با توجه به اینکه حدود نیمی از جمعیت استان در مشهد متمرکز هستند و اگر تناسب جمعیت را در نظر بگیریم، حق مشهد است. اما از این جهت که چرا خراسان رضوی با این وسعت را مانند بعضی از استانهای کوچک دیدند و فقط یک نماینده برای آن در نظر گرفتند، حق مردم ما تضییع شده است.

حوزه ما از نظر جمعیت ۵ برابر حوزه درگز می باشد و از نظر وسعت ۳ برابر شهرستان درگز است که داشتن یک نفرنماینده برای درگز با توجه به جمعیت، ظلم به حوزه انتخابیه ما می باشد.

باتوجه به شرح مختصر فوق دلایل کارشناسی برای افزایش نماینده در حوزه انتخابیه تایباد، تربت جام، باخرز و صالح آباد بشرح ذیل اعلام می گردد:

۱ ـ وسعت حوزه انتخابیه: این حوزه که متشکل از چهار شهرستان باخرز ، تایباد ، تربت جام و صالح آباد می باشد؛ دارای جمعیت تقریبی ۴۰۰ هزار نفر با وسعت ۵۰۰ کیلومتر مربع و ۲۵۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان است. این حوزه همچنین دارای ترکیب قومیتی و مذهبی متنوع است.

۲ ـ با این اوصاف؛ این حوزه یکی از بزرگترین حوزه های انتخاباتی استان خراسان رضوی و حتی بزرگتر از برخی استان های کشوری به لحاظ وسعت و پراکندگی است. برخی از حوزه های انتخاباتی کشور در مقایسه با این حوزه از لحاظ جغرافیایی و جمعیت، کوچکتر هستند و لیکن تعداد نمایندگان آن بیش از این حوزه انتخاباتی است.

۳ ـ با توجه به وجود جمعیت قابل توجه مذاهب اهل تسنن و تشیع که به لحاظ جمعیتی چندان اختلاف آماری ندارند و لیکن در ادوار مختلف انتخابات مجلس حضور چشمگیر و فعالی را داشته اند و لیکن همواره انتخاب نماینده از یک طیف مذهبی، برای دیگرطیف حرف و حدیث هایی را به دنبال داشته است. هرچند به صورت متنوع نمایندگان شیعه و سنی در دوره های مختلف در مجلس شورای اسلامی از این حوزه حضور داشته اند. طبیعی است که در رقابت های انتخاباتی، ستاد فعال هر نماینده و کارکردهایش، تأثیر بسزایی در جلب آرای عمومی دارد.

اما حضور فعال مردم منطقه ایجاب می نماید تا به نسبت و در مقایسه با دیگر حوزه های مشابه ، تعداد نمایندگان این حوزه حداقل به دو نفر در دوره بعدی افزایش یابد. این افزایش نمایندگان سبب خواهد شد تا علاوه بر آنکه از هر طیف مذهبی یک نفر نماینده برای مجلس شورای اسلامی انتخاب شود؛ سطح مشارکت و حضور مردم و تلاش مضاعف برای آبادانی منطقه را به صورت چشمگیری افزایش خواهد داد. از طرفی ذهنیت ها و حرف و حدیث های پیرامونی نیز برطرف خواهد شد.

یا اینکه این حوزه انتخابیه وسیع به دو حوزه انتخابیه تایباد و باخرز و همچنین تربت جام و صالح آباد تفکیک شود تا مردم منطقه بتوانند با سرعت بیشتری به مطالبات و آبادنی سرزمین خود دست یابند.

ان شاء الله در دوره آینده انتخابات مجلس شورای اسلامی، این پیشنهادات مورد توجه و تحقق قرار گرفته تا هم درجهت رفع مشکلات گامی اساسی برداشته شود وهم باعث حضور بیشتر مردم منطقه درعرصه انتخابات گردد.

برات گلثومیان

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۱۱/۱۲
barat kolsomiyan

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی